Teadsin juba põhikoolis, et tahan õppida välismaal.

562333_719675038048953_297001300_nTeadsin juba põhikoolis, et tahan enda õpinguid jätkata peale gümnaasiumit välismaal. Olen alati otsinud uusi väljakutseid, uusi elamusi ja erinevaid inimesi, sest läbi uue ja huvitava arendame iseennast ja oma mõttemaailma.


• Miks valisid Taani?
See on üks raske küsimus. Taani oli minu valikutes tegelikult viimane. Suur soov oli minna Aasiasse õppima, mis ei ole siiani kuskile kadunud, aga jäin nende asjadega natuke hiljaks. Niisiis jäid alles Inglismaa ja Taani. Mõlemasse sain sisse, kuid määravaks sai see, et Taanis on koolis väiksemad loengurühmad, rohkem praktikat, ülesannete tunnid ja õpetajatega on võimalik pidevalt suhelda. Tänaseks õpin juba pea kuus kuud Aarhus University´s rahvusvahelist ärikorraldust.

• Mis Sulle Taanis meeldib/ei meeldi võrreldes Eestiga?
Otseselt ei saaks ma öelda, et miski on siin nii väga teisiti kui Eestis. Inimesed on küll enesekindlamad, iseseisvamad ja alati valmis abistama. Nende nägudel on kogu aeg naeratus ja võõrad tervitavad tänavatel. Mulle meeldib ka see, et siin on inimestele väga oluline, et nad leiaksid endale õige eriala. Minu üllatuseks on väga paljud taanlased trennisõltlased. Kui kaks võõrast taanlast saavad kokku, siis hakatakse rääkima trennist ja proteiinijoogist, sest see ühendab neid.

• Milline näeb välja ülikoolielu?
Minu koolielu on üpriski tihe. Mul on igapäev loengud ja tihti algavad tunnid kell 8.20 ja lõpevad hiljemalt kella neljaks. Pool meie tunniplaanist on loenguid ja pool on ülesannete tunnid. Üldiselt hakkavad meie projektid semestri teisel nädalal ja kestavad kuni eksamiteni. Iga nädal on projekte vähemalt üks kuni kolm. Osad projektid on ainult arvutamised (matemaatika), osad on pigem raporti vormis. Enamasti on projektid grupitööd, mis on väga hea, sest tänu erinevatele arvamustele jõutakse parima tulemuseni. Õppejõud on meil äärmiselt meeldivad ja toredad.

• Milline on tudengielu?
Kui aus olla, siis kooli kõrvalt jääb vähe vaba aega. Sest mul on nädalas projektid, pean lugema igas aines vähemalt 50 lehekülge, pean kodus lõpetama ülesanded, mis koolis said alustatud. Kui pidevalt nii õppida, siis on enne eksameid lihtsam ja paremad hinded on garanteeritud. Kuid muidugi vahel leiab selle kõige kõrvalt ka natukene aega pidudeks ja muudeks tegevusteks. Minu suurim kartus oli, et väikses linnas nagu Herning hakkab mul igav. Tänaseks olen väga õnnelik, et elan selles väikses linnas, kus tunnen paljusid inimesi ja alati kohtan kedagi tuttavat. Kindlasti oli minu jaoks üks vingemaid kogemusi freshman-nädal. Need peod, reisid ja üritused olid äärmiselt vinged ja sellist asja juba Eestis ei näe.

Alguses elasin ühiselamus ning peale nelja kuud kolisin ühe taanlase juurde, kellest on saanud minu parim sõbranna. Vabal ajal käime toakaaslasega palju trennis, vahel kinos ja väljas söömas.

Koolis on ka organisatsioon SAA, mis korraldab erinevaid üritusi, nagu filmiõhtuid, erinevate riikide tutvustusõhtuid, pidusid student house´is etc. Lisaks on meil ka koolis friday bar, mis tähendab, et inimesed jäävad reedeti peale tunde kooli, et jutustada ja seltskonda nautida.

• Kuidas rahaliselt hakkama saada?
Taanis on küll elu kallis, aga samas siin on õppimine tasuta ja võimalused hakkama saada on vägagi head. Nimelt kui töötada nädalas 10h, on üliõpilasel õigus kandideerida SU-le ehk üliõpilastoetusele. Kui 40h kuus kokku lüüa ja SU sinna otse liita, siis kuu lõpuks on see üpriski kopsakas summa.

• Kuidas leida elukoht?
Minu soovitus on alguses kindlasti kolida ühiselamusse. Taani ühikaid ei saa tegelikult väga ühikateks nimetada, need on pigem pisikesed korralikud korterid. Ja pärast seda, kui on juba sõpru ja tuttavaid leitud, oleks oleks õigem hakata mõtlema sõpradega kokkukolimisele, sest kooselamisel on palju plusse.

• Mis oli kõige raskem, kui läksid välismaale õppima ja kuidas Sa hakkama said?
Minu meelest Taani kolimine polnud raske. Tuleb lihtsalt mõista, et see, mis sul kodumaal on, ei kao kuhugi ja sina lihtsalt teed endale väljakutse, mis viib sind elus edasi. Tuleb üritada kohaneda ja enda elu uude riiki üle viia ning vältida pidevat koduigatsust. Iga asja juures on alati positiivseid ja negatiivseid asju, aga kõik sõltub enda mõtlemisest!

Leave a Reply

%d bloggers like this: