Kait Kuus – Õppige, reisige, avastage elu välismaal

2014-04-27 12_FotorOlles saanud bakalaureusekraadi mainekast Eesti eraülikoolist ning omandanud teadmisi vahetusõpilasena Euroopas, oli välismaal magistrikraadi omandamine minu jaoks ainuõige ja loogiline haridusteekonna jätk. Itaalias vahetusüliõpilasena elades tundsin, millist elujõudu ja rõõmu see minusse süstis ning kogemus, mille endaga kaasa võtsin oli hindamatu. Tänaseks hakkab minu aastane õppeperiood Inglismaal Birmingham City University´s lõppema ning oleme sõbra Edward Rebasega oma otsuse üle äärmiselt õnnelikud.

Õpin Inglismaal Master of Business Administration (MBA) erialal, mis keskendub juhiomaduste arendamisele võttes arvesse olulised ärialased aspektid, millega tänapäeva juht või liider oma otsustes arvestama peab. See eriala võib tunduda atraktiivne ning prestiižne valdkond, mille taga peitub tegelikult karm ja kohati isegi halastamatu maailm täis rivaalitsemist ning konkurentsi. Olles omandanud MBA kraadi Ühenkuningriikide ärikoolis, võid kindel olla, et Sinu sõna omab peale seda suuremat tähtsust.

Koolielu

Kuna minu programmi kestvus on vaid üks aasta, siis on päevad väga tihedad ja täis tööd. Tudengitelt oodatakse palju individuaalset õppimist. MBA progamm on tänavu õnneks pisut väiksem – u 20 inimest, mis tähendab, et loengud on personaalsemad, suhted õppejõududega soojemad ning pole võimalustki, et õpilane ei saa targemaks. Õppejõude on nii Euroopast kui ka mujalt, mis teeb õppimise huvitavaks. Pean tunnistama, et olen õppejõudude õpetamismeetoditega väga rahul.

Üliõpilasesinduse põhirõhk läheb bakalaureuseõppe noortele, mille tõttu on magistritele mõelduid üritusi vähem. Elu tuleb ise huvitavaks teha. Õnneks on meie rahvusvaheline grupp aktiivne ning kokkuhoidev. Reisime palju, korraldame teineteise pool mõnusaid õhtuid ning teeme juba oma kultuuriliste erinevustega elu huvitavaks.

Elamine UK-s

Arvestama peab sellega, et UK on kallis riik. Väga kallis on elamine! Pidage meeles, sellega tuleb aegsasti tegelema hakata, et endale sobiv elupaik leida. Londonis on elukoha leidmine kordades keerukam, kuid mitte ka võimatu. Birminghamis on korterite leidmine lihtsam. Hea korteri leidmine eelarve piires on üsna keeruline. Kui soovite korterit, siis alustage otsingutega mitmeid kuid varem. Alati on võimalus elama minna ka campustesse, mille soovist tuleb samuti varakult teatada.

Mina elan koos oma parima sõbraga, mille tõttu on meil hea kulusid jagada. Oleme mõlemad oma ettevõtetega seotud, mistõttu õppimise kõrvalt tegeleme jooksvalt ka ettevõtlusega. Paljud õpilased koolist käivad ka tööl. Võimalusi lisaraha teenida on mitmeid – nädalavahetustel sõita linnast välja kohalikesse farmidesse, kus värskele õhule ja kaunile loodusele lisaks on võimalik farmitöödega raha teenida. Paljud teenivad oma teenistuse ka restoranides töötades või mõnes ettevõttes praktikandina kogemusi omandades. Võimalusi on mitmeid, mistõttu ei saa ka stipendiume unustada.

Kultuur ja meie

Kui päris aus olla, siis mulle meeldib elada Eestis ülekõige. Olen sedasorti inimene, kellele meeldib maailmas seigelda, kuid oma elu näen täisväärtuslikuna kodumaal. Inglismaa üllatas mind tohutult. Positiivsena tooksin välja Inglismaa kuninglikud ehitised, eheda arhitektuuri, looduskauni maastiku ning kohaliku huumori. Inglise kultuur baseerub reeglitel ja õigustel. Mind üllatas, kui kaua võivad aega võtta lihtsad toimingud, näiteks pangakonto avamine, korterilepingute sõlmimine ja suhtlus ametiühingutega.

Kõige raskem oli meie jaoks harjuda inglise köögiga, mis on vägagi ebatervislik. Selle nõrkuse saime India ja Aasia köökidega hajutatud. Multikultuurses linnas pead sa harjuma kõikide äärmustega, mis esineb peamiselt usuliste ja kultuuriliste taustade erinevusest.

Õppige, reisige, avastage elu välismaal. See ei ole üldse raske, tuleb vaid jõuda otsusele, ajada korda paberimajandus ja sooritada keeletest. Võtke kõik, mida välismaal pakkuda on, talletage see ning tulge tagasi koju ja andke oma panus Meie kodumaa arengusse.

Mina ja mu parim sõber Edward Rebane, kellega läksime koos välismaale õppima. Pilt on tehtud Londonis.

Mina ja minu parim sõber Edward Rebane, kellega koos õpime Inglismaal. Pilt on tehtud Londonis.

Leave a Reply