Raili Laansalu Hollandist: Miks mitte Holland?

IMG_86944Kuna olen juba noorest peast seikleja hingega olnud, polnud välismaale õppima minek minu jaoks suur üllatus. Kuna juba keskkooli alguses olin aasta olnud vahetusõpilane Lõuna-Ameerikas, siis välismaal kõrghariduse omandamine tundus õige asi, mida järgmiseks teha. Hollandi valisin, kuna olin varem seal käinud ja üllatusin positiivselt, kui väga mulle Hollandi ühiskond ja inimesed meeldisid. Samuti on Hollandi haridus väga heal tasemel, kuhugi mujale minek ei tundunud õige ning valisingi välja ülikooli Stenden University of Applied Sciences ja eriala Media & Entertainment Managament.

Mulle meeldib väga siinne rahvusvaheline õppekeskond ja see, et õpe toimub inglise keeles. Inimesi on siia kogunenud igast maailma otsast alates Saksamaast ja lõpetades Hiinaga. Imetlen, kui avatud ja hakkajad on inimesed, elu proovitakse nautida nii palju, kui on võimalik, samas ei takista see tööd või õppimist.

Milline näeb välja kooli- ja tudengielu?

Koolielu on küllaltki kiire ja õppeprogramm on päris mahukas. Aasta on jagatud neljaks erinevaks mooduliks, mille pikkus on üheksa nädalat. Peamine rõhk on väikestes gruppides probleemülesannete lahendamisel ja arutamisel ehk PBL (Problem Based Learning). Igasse gruppi kuulub ka õppejõud. Loengutel on pigem kõrvaline funktisoon ning nad toetavad enamasti teemat või probleemi, mis on parasjagu PBLis aktuaalne. Kokku on Stendenis kümme erinevat bakalaureuse- ja kolm magstriprogrammi.

Hollandis on tudengielu väga kirev ja noortel on palju huvitavaid võimalusi. Juba minu väikeses linnas on kolm ülikooli, mis tähendab, et umbes 1/5 elanikest on tudengid (Leeuwardenis elab 96 000 inimest). Hollandlased on ülidselt väga aktiivsed inimesed, kellele meeldib sõprade ja perega aega veeta, mis tähendab ka seda, et erinevaid üritusi on palju. Kuna Leeuwarden valiti 2018. aastal Euroopa kultuuripealinnaks, siis proovitakse muuta linna turistidele atraktiivsemaks. Leeuwardenis ja selle ümbruses korraldatakse palju igasuguseid festivale ja üritusi. Lisaks on Holland ka piisavalt väike riik, kus ringireisimine pole eriti keeruline ja rongidega liiklemine on väga mugav ja lihtne.

Välismaal õppimise ilu ja valu

Elukoha leidmine on alati vast üks keerulisemaid tegevusi igal pool. Parim viis on kohapeal olles kodu otsida, aga samas on võimalik läbi agentuuride juba enne siia tulekut majutus leida. Mina leidsin ühe kohaliku agentuuri abil endale toa. Muidugi tasub vaadata ka Facebooki gruppe, mis on mõeldud inimestele, kes otsivad kodu või soovivad leida kaasüürilist, nii võib leida endale ka toreda toakaaslase ja sõbra. Hinnaklass varieerub olenevalt linnast, kohast ja tingimustest, aga keskmine üür ühes kuus on umbes 300–370 eurot (koos kommunaalidega).

Muidugi on perest ja sõpradest eemalolek alati raske, kuid tänapäeval on väga lihtne suhelda internetis ning Hollandist koju reisimine ei võta õnneks väga kaua aega. Uues keskkonnas on kõige olulisem hakata inimestega suhtlema. Üks keerulisemaid asju on minu jaoks siiani hollandi keele õppimine, kuna koolitöö ning suhtlus sõprade ja õppejõududega on inglise keeles, siis on hollandi keel pigem tagaplaanil.

Soovitused

Ütlen ausalt, et üks parimaid otsuseid minu elus on Hollandisse õppima asumine. Kandideerimine Stendenisse oli väga lihtne, tuli vaid täita avaldus, sooritada inglise keele test ja lisada vajalikud dokumendid. Ma naudin rahvusvahelist õppekeskkonda ning enam ei kujutaks ette ainult Eestis õppimist, kuigi igal pool on omad head ja vead. Mina arvan, et kõige olulisem on leida endale õige eriala, mis just Sulle huvi pakub.

 

 

Leave a Reply