Stella magistriteekond Taanis

Stellapilt1“Kõrgharidus välismaal – värav uute võimaluste poole,” just nii arvab Stella, kes asus 2014. aastal omandama magistrikraadi sellisel erialal nagu International Tourism and Leisure Management ja seda just Lõuna-Taani Ülikoolis.

Otsus välismaale õppima suunduda ei tulnud minule vaevarikkalt – mõte sellest oli küpsenud juba tükk aega, ent keerulisem oli just meelepärase sihtkoha ning õppekava valimine. Võimaluste nimekiri oli tõepoolest mitmekesine nii riikide kui ka programmide poolest. Ja kuigi teatud eelistused olid juba mõneti välja kujunenud, tuli esmalt silmitsi seista dokumentatsiooni väljakutsega. Küsimused, mis puudutasid oluliste paberite õigeaegset ärasaatmist, dokumentide haldamist ja muid kandideerimisega seoundavat, leidsid lahenduse just Dream Foundationi abil. Kogu kandideerimise protsess, mis vaimusilmas tundus eelnevalt keeruline ning aeganõudev, oli tänu Dream Foundationi toredatele ning abivalmis inimestele tegelikkuses lihtne ning äärmiselt sujuv.

Peamine põhjus, miks idee magistrikraad välismaal omandada üldse tekkis, ei ole minu puhul kindlasti mitte erandlik. Turismialane bakalaureusekraad Eesti ühes vanimas ülikoolis andis tugeva teadmistebaasi ning kindluse, mille edasiarendamine rahvusvahelisel tasandil oli kui loomulik kulg. Soov avardada silmaringi kultuuriliselt, esitada iseendale väljakutse keele arendamiseks ning mugavustsoonist väljumiseks, kogeda teistsugust akadeemilisest keskkonda – olid peamisteks motivaatoriteks, et taoline teekond ette võtta. Valik turismihariduse jätkamiseks langes Taanile eelkõige seetõttu, et sealne vastutulelikkus ning ettevalmistus välistudengite vastuvõtuks oli väga muljetavaldav. Lisaks ka tasuta kõrghariduse pakkumine. Tõsi, Taani ei olnud minu puhul esimene valik, olin kandideerinud ning ka vastuvõetud Belgia ülikooli, ent oma organiseerituse ning efektiivse kommunikatsiooniga osutus siiski valituks Lõuna-Taani ülikooli Koldingi linnak. Ülikooli poolt elluviidud „semusüsteem”, kus kohalik üliõpilane abistab saabuvaid välistudengeid kõikide oluliste igapäevaste jooksvate probleemidega (nt kohaliku arsti juurde minemisega, linna tutvustamisega jne) on suureks abiks uutele tulijatele. Mind aitas see kohalikku ellu integreerida suurema vaevata. Lisaks ülikooli poolt pakutud elamispinnaga kaasnenud eluks vajalikud esemed (nõude- ja söögitegemiskomplekt, vooditarbed jne) olid ootamatuks, ent positiivseks üllatuseks sihtkohta jõudmisel.

KoldingUniStella3Elanud Koldingis enam kui pool aastat, võin öelda, et olen oma valikuga äärmiselt rahul. Õpikeskkond on väga kõrgel tasemel ning vahendid, mis tudengitele võimaldatud, soodustavad teadmiste arendamist. Koldingi ülikoolihoone on täielikult uus, 2014. aastal rajatud ehitis. Individuaalse õpilaskaardiga saab ülikooli siseneda ning ruume (sealhulgas igal korrusel asuvaid kööke) õpieesmärkidel kasutada olenemata nädalapäevast või kellaajast. Vastastikune usaldus on siin (loe: Taanis) tähtsal kohal. Võrreldes õpikogemusega Eestis, on siinsed võimalused äärmiselt tudengisõbralikud. Märgatav erinevus Eesti ja Taani vahel on lisaks ka akadeemilises keskkonnas. Taanis on võimuaste tudengi ning õppejõu vahel peaaegu olematu. Professor ei ole autoriteet, kelle sõna on eksimatu ning ainuõige, vaid suhe üliõpilase-õppejõu vahel on võrreldav töösuhtega kolleegide vahel. Sellele viitab ka asjaolu, et üksteist kõnetatakse vaid eesnimepidi. Elavad diskussioonid ning oma arvamuse avaldamine on loengutes üheks oluliseks elemendiks. Lisaks on õppeprogrammis osalevate tudengite vanus, rahvus, kultuur ning eelnev taust niivõrd erinev, et arvamuste ja ideede rohkus soodustab igakülgset maailma avardumist.

Tudengielu ning õppeväliste tegevuste nimekiri on siin üsna tagasihoidlik – reede õhtuti on ülikoolihoone ühes ruumis avatud tudengisõbralike hindadega alkohoolsete jookide, lauajalgpalli ning muusikaga iganädalane „baar”. Hoone vahetusläheduses asub veel kaks kõrgkooli, kus läbiviidavaid tegevusi on rohkem ning koostöös nende üliõpilastega on võimalik osaleda erinevatel sündmustel. Kohalik eluolu, nagu ka ülikoolielu on üsna rahulik ning kogukonnatunne on suur. Inimesed on igapäevaselt vastutulelikud ning abivalmid, ent isiklikul tasandil on tunda siiski ka põhjamaist reserveeritust.

Stellapilt2Kuna turismialane õppeprogramm, kus osalen, näeb ette kohustuslikus korras ühe semestri jooksul välisriigis viibimist, annab see lisavõimalusi uuteks väljakutseteks ning põnevateks avastusteks. Klassikaaslased ja uued tuttavad, kellega seni oma teekonda Koldingis olen jaganud, on õpetanud mulle üllatavalt palju nii maailma kui ka iseenda kohta. Nad on mu tulevased kolleegid, ent sellest veelgi olulisem – sõbrad kogu eluks! 🙂

Lõuna-Taani Ülikooli magistriprogrammidesse kandideerimise tähtaeg on Dream Foundationi süsteemis 25. märtsil. Küsimuste korral võta julgesti ühendust (estonia@dreamfoundation.eu) ning kirjutada võid ka Reelikale, kes äsja Lõuna-Taani Ülikoolis  oma bakalaureuseõpingud lõpetas (reelika.maranik@dreamfoundation.eu).

Leave a Reply