Mari ennast leidmas mägede keskel Austrias

Mari2Mari oli Kadrioru Saksa Gümnaasiumi viimases klassis, kui ta sattus Dream Foundationi kontorisse, et lähemalt uurida välismaa ülikoolide kohta. Kandideerimisprotsessi rikastasid mitmed takistused ning raske oli ka teha otsust, et mis riiki minna, ent täna võib Mari öelda, et ta on juba kaks aastat õppinud Austrias sellist huvitavat eriala nagu Materials and Process Engineering. Kui Mari sel suvel Eestis praktikal käis, siis uurisime, kuidas tal läheb.   

Kuidas tekkis mõte minna välismaale õppima? Miks otsustasid lõpuks Austria kasuks?

Mõte välismaale õppima minemisest tekkis alles gümnaasiumi viimases klassis. Enne seda olin kindel, et tahan vaid TTÜ-sse õppima minna, kuid ühel hetkel hakkasin mõtlema, et teatud aja oma elust võiks välismaal elades veeta ning välismaal ülikooli minek tundus selleks just kõige sobivam võimalus.

Otsus Austriasse õppima minna ei tulnud kohe – alguses kaalusin ka Hollandisse ning Taani õppima minemist, kuid kuna ma käisin saksa keele kallakuga koolis, tundus mõistlik õpinguid saksa keeles jätkata.

Kuidas kandideerimisprotsess sujus?

Kandideerimisprotsess sujus esmapilgul üsna lihtsalt. Saatsin neile oma motivatsioonikirja ning keele diplomi, kuid siis pidin päris mitu kuud ootama enne kui teada sain, et minu avaldus läks kahe campuse vahel kaduma. Lõpuks sujus kõik hästi ning ma ei pidanud vestluse jaoks Austriasse kohale lendama, vaid vestlus toimus õppetooli juhatajaga Skype’i teel.

Räägi natuke oma koolist ja erialast

Fachhochschule Oberösterreich (University of Applied Sciences Upper Austria) on Oberösterreichi Bundeslandis asuv Austria suurim rakenduslik ülikool, mis on küllaltki noor ent ambitsioonikalt oma valdkonna esirinnas. Koolil on Oberösterreichi Bundeslandi neljas erinevas linnas neli kampust ning mina õpin Welsi campuses, kus on tehnika ning loodusteaduste erialad. Kooli campus on väga moodne ning kodune.

Eriala, mida ma õpin on Metall und Kunststofftechnik, inglise keeles Materials and Process Engineering. Enamik loenguid toimuvad kooli campuses, kus meil toimub ka palju labori tunde, kuid samamoodi on meil palju ekskursioone/ tunde erinevates firmades. See on väga lahe, sest juba esimesel aastal tekib võimalus antud eriala inimestega tutvumiseks.

Milline linn on Wels ja kas sinna kolides tekkis ka kultuurišokk?

Wels on väike linn Oberösterreichi maakonnas, mis on minu arvates väga mõnus ja kodune linn. Alguses Austriasse kolides oli muidugi päris šokeeriv näha, kui palju siin on inimesi Balkanilt ning Türgist. Eestis ei ole millegi sellisega harjunud ning reisidel ei pannud ma seda varem tähele, et tihtipeale on Austria tänavatel saksa keele asemel hoopis türgi keelt kuulda. Hiljem, kui sellega juba kohaneda, pole sellest enam hullu midagi ning lõpuks hakkasin ka austerlasi tänavatel märkama 🙂

Wels ise on väga mõMari1nus linn elamiseks, siin on kõik käe-jala ulatuses; siin on väga mõnus tudengielu ning väga ilus loodus. Talvel on suusamäed tunni aja rongisõidu kaugusel ning suviti saab minna mägimatkama või järvede äärde päevitama 🙂

 Kus Sa elad ja kuidas oma kodu leidsid?

Enamus tudengeid elavad kulude kokkuhoiu mõttes mitmekesi ühes suuremas korteris. Elamist on interneti teel üsna raske otsida, sest soodsaid kuulutusi riputatakse hoopis kooli infotahvlile üles, kust ka mina endale lõpuks alati elamise olen leidnud.

Welsis on samuti kaks tudengitele mõeldud ühiselamut, kuid nendele on tavaliselt väga pikad ooteajad, sest kohti on vähe ning tudengeid seevastu jällegi üsna palju.

Kuidas finantsiliselt Upper Austrias hakkama saada?

Austria on natuke kallim kui Eesti, näiteks korteri üür, transport, tarbeesemed ja ka toit maksavad natuke rohkem kui Eestis. Kuid pika peale saab aru, kust on võimalik kokku hoida: saad aru, kus on soodsam toitu osta ja kuidas on odavam ringi reisida jne.

Pluss poole pealt on siin võimalus leida tööd väga väikese koormusega, 8-10 tundi nädalas ning kuna palgad on üsna kõrged, on see üsna hea lisaraha. Samuti pakutakse mitmeid stipendiume, kuid nende saamiseks peab olema vähemalt üks aasta Austrias sisse kirjutatud – mis ei ole probleem, sest kõik tudengid peavad seda tegema niikuinii.

Kuidas õppimine välja näeb?

Õppmine ehk meenutab veidike gümnaasiumit, sest kõik ained on õppekavas ette antud. Minul on kõik loengud saksa keeles ning enamikes ainetes toimuvad lisaks loengutele ka kohustuslikud laboritunnid, mis on alati väga huvitavad. Laboritunnid toimuvad kas kooli laborites või siis mõnes Oberösterreichi Bundeslandi ettevõttes.

Iga semestri lõpus on üsna palju eksameid, sest aineid on meil semestri jooksul väga palju. Näiteks kõige ekstreemsem näide on 2. semester, mil mul oli 20 eksamit.

Mida Austrias õMari4ppimine Sulle andnud on?

Austrias õppimine on andnud mulle väga palju. Ma valdan nüüd ühte võõrkeelt palju palju paremini kui varem, mul on palju sõpru väga erinevatest riikidest ning ma usun, et mul on paremad võimalused leida tööd välismaa firmades.

Mis on Su tulevikuplaanid?

Kindlasti soovin edasi õppida magistrantuuris, kuid praegu on veel raske otsutada, millises riigis ma seda teha soovin. Hetkel kaalun nii Austriat kui ka Hollandit, kuid kunagi ei saa ka kodust TTÜ-d välistada 🙂

Mida ütleksid teistele noortele, kes alles mõtlevad välismaal õppimise peale?

Usun, et pea kõik inimesed peaksid kaaluma välismaal õppimist, seda kas siis kogu täisõppe vältel või vähemalt Erasmus+ programmi raames. Need  3-5 aastat välismaal annavad lihtsalt nii palju inimesele juurde. Ning juhul kui tekib tunne, et välismaal öppimine ei ole mulle, siis saab ju alati koju tagasi minna. 🙂


Kui see lugu pani Sind mõtlema Austrias õppimise peale, siis võta ühendust Dream Foundationiga (estonia@dreamfoundation.eu) ja tule konsultatsiooni! 🙂

Leave a Reply