Taavo baka ja magistri kogemused Taanist ning “hot tips”

Taavo 3 vol 3Taavo on Eestist pärit noormees, kes 2010. aasta sügisel alustas oma õpinguid Taanis, Aarhuse ülikoolis Herningus. Tänaseks on ta lõpetanud oma bakalaureuseõpingud Business Administration erialal ning jätkab magistriõpinguid. Ta on õppinud ja elanud kahes linnas – hubases Herningus ja põnevas tudengilinnas Aarhuses – ning leiab, et on saanud parima ettevalmistuse tulevaseks karjääriks. Käesolevas artiklis jagab Taavo oma kogemusi ja annab häid nõuandeid.

Esimesed mõtted välismaale õppima minna tulid mul sõjaväes, kui kuulsin sellisest võimalusest. Hakkasin uurima, kuidas ja kuhu minna ning sain väga palju kasulikku infot Dream Foundationilt. Enim jäi mulle silma Taani, sest seal on õppimine tasuta ja lisaks ka väga suur valik inglisekeelseid õppekavasid. Samuti tundus mulle huvitav projektipõhine õppimine ja võimalus tegeleda eluliste ülesannete lahendamisega. Käisin ka mõnel Dream Foundationi üritusel, kus välismaal õppivad tudengid jagasid oma kogemusi ning Taani puhul jäi mulle meelde see, et kooli kõrvalt tööd tehes on võimalik ennast ilusasti ära elatada.

Viibisin kandideerimise ajal sõjaväes ning seega ei olnud mul pidevat juurdepääsu internetile, mis tegi omakorda kogu protsessi küllaltki keeruliseks. Õnneks olid Dream Foundationi töötajad väga mõistlikud ja abivalmid. Kõige raskemaks ülesandeks kandideerimisel oli inglise keele test. Ma lõpetasin keskkooli 2008. aastal ja õpinguid soovisin alustada 2010. Vahepealse aja jooksul ei olnud ma kordagi inglise keelt kasutanud. Kuidagi õnnestus mul siiski sellest testist läbi saada ja nüüd ma juba lõpetan oma magistrikraadi. Seega ei ole mõtet kahelda oma oskustes, tuleb lihtsalt minna ja proovida. Kõige hullem, mis juhtuda saab, on läbikukkumine… So what? Proovi uuesti!

19. augusti õhtul sain e-maili Aarhuse ülikoolilt, et mind on vastu võetud ja ma peaksin olema 23. augustiks Taanis – Herningus. Otsuse tegemiseks ei jäänud palju aega! Pärast tormilist pakkimist ja sõpradega hüvastijätmist olin valmis minema. IstuTaani Aarhus 3sin esimest korda elus lennuki peale ning lendasin Kopenhaagenisse. Sealt reisin edasi rongiga ning sain olulise õppetunni – sõitsin Kopenhaagenist ülikoolilinna I klassi vagunis ning maksin selle eest 100€, sest muid pileteid ei olnud. Soovitus Taanis rongiga sõitmiseks – kui vabu istekohti ei ole, siis osta ainult sõidupilet ja istu vaba koha peale, kui Sind sealt ära aetakse, siis otsi uus koht.

Kõige suurem erinevus Eesti ja Taani vahel on kindlasti see, et Taanis sõidetakse igale poole iga ilmaga jalgrattaga. Kui võrrelda koolielu, siis mulle tundub, et Taanis on kõik kuidagi vabam – õpetajaid kutsutakse eesnimega; suulisele eksamile (isegi lõputöö kaitsmisele) on täiesti normaalne minna lühikestes pükstes ja tennistega ning igal reedel on „Friday Bar“, kus nii õppejõud kui ka õpilased oma vaba aega veedavad.

Pärast bakalTaavo 2aureuse lõpetamist Herningus ei olnud ma päris kindel, mida edasi õppida ja seega otsustasin, et proovin leida töö ja oma kogemuste pagasit suurendada. Kuna minu elukaaslasel ei olnud väga suurt valikut erinevate magistriprogrammide vahel ja Aarhuse ülikool oli üks vähestest võimalustest, siis otsustasime, et kui ta sinna ka töö leiab, siis kolime Aarhusi. Töö leidmine kujunes tema jaoks oodatust lihtsamaks. Pärast CV üleslaadimist tööportaali, võttis temaga ühendust väikene hulgimüügifirma ja pakkus talle tööd graafilise disainerina. Minu tööotsingud kahjuks nii libedalt ei läinud. Pärast mitut kuud töötuna kodus olemist otsustasin, et pean jätkama oma õpinguid ja vaba aega kasutama selleks ettevalmistumiseks. Leidsin endale sobiva magistriprogrammi – Business Administration and Economics – Logistics and Supply Chain Management ning hetkel kirjutangi oma lõputööd.

Kui ma võrdlen elu väikeses ja suures linnas, siis kindlasti oli Herning kodusem. Väikeses koolis olid kõik tuttavad näod ja enamus õppejõude teadis mu nime. Aarhuses seevastu on klassid palju suuremad (kuni 130 õpilast) ja ma ei tea isegi kõiki oma klassikaaslasi; rääkimata sellest, et mõni õppejõud mu nime mäletaks. Samuti oli Herningus asjaajamine oluliselt lihtsam. Aarhuses võib mõne väikese allkirja saamine võtta mitu nädalat. Vaba aja veetmisvõimaluste poolest on seevastu Aarhus palju etem – pole vahet, mis päev on, kusagil ikka toimub midagi.

Siiamaani olen ma Taanis õppimisega väga rahul. Õpilastel on ligipääs kooliruumidele 24/7, seega leiab alati koha, kus õppida või grupitöid teha ja koolis on ka tavaliselt kööginurk, kus saab oma toitu soojendada. Õpilasorganisatsioonid on väga heal tasemel, näiteks Studenterlauget, mis on Aarhus Taani Aarhus 4University ja ka Taani kõige suurem õpilasorganisatsioon, pakub tööd (CEOst kuni söökla koristajateni) ainult õpilastele. Nende aastakäive on ligikaudu 12 mljonit Taani krooni. Ma arvan, et Aarhus University on loonud väga head võimalused õpilastele kooli kõrvalt tööd teha. Enamus kursustel on kaks vaba päeva nädalas ja koolipäevad on ainult 4-6 h pikad.

Ma usun, et haridus,Taavo 1 mis ma Taanist olen saanud, on mind hästi ettevalmistanud edaspidiseks karjääriks. Bakalaureuseõpingud olid küll pigem teoreetilised, aga magistriõppega on kaasnenud väga palju praktilisemat poolt. Esimese kahe semestriga õppisin ma väga heal tasemel kasutama viite erinevat tarkvara ja ühe programmeerimiskeele. Aarhuse ülikool teeb väga palju koostööd erinevate rahvusvaheliste ettevõtetega korraldades case competition`eid ja muid üritusi, mille raames külastavad ülikooli ettevõtete esindajad. Õpilastel avaneb võimalus suhelda, oma CV-d näidata ja tihtipeale saab sellistel üritustel ka mõni õpilane omale töökoha. Lisaks sellele toimuvad meil igal semestril firmade külastused (Siemens, Danfoss, Arla, jne) ning käiakse ka õppereisidel.

Oma kogemusele tagasi vaadates olen ma Taanis saadud haridusega väga rahul ning kindlasti ei kahetse ma siia tulekut ja lähiajal ei plaani ka äraminekut. Ma soovitan kõigil, kes tahavad end natukene proovile panna (nii hariduse kui ka omapead elamise kujul) ja oma maailmavaadet avardada, tulla Taani õppima.

*Kui Sinagi soovid Taani õppima minna – kas bakalaureuse- või magistriõppesse – siis Dream Foundationi asjalik meeskond aitab rõõmuga! Tasuta konsultatsiooniaja broneerimiseks (Tallinnas või Tartus) kirjuta: estonia@dreamfoundation.eu 

Leave a Reply