Maria: Taani AP-kraadi kombineerimine UK top-up`iga

Maria Tammiste pilt 6Välismaale mineku mõtteid mõlgutasin juba aastaid enne gümnaasiumi lõppu. Ühel päeval tuli kooli meile Dream Foundation rääkima välismaal õppimise võimalustest ja nii jäi see mõte mulle veelgi rohkem kuklasse istuma, et peaks vähemalt kandideerimagi. Võtsin siis asja käsile: täitsin vajalikud dokumendid, läbisin keeletesti; ning tänu Dream Foundationi poolt pakutavale abile ei olnudki see protsess nii raske nagu algselt ette kujutasin.

Paar kuud hiljem saingi teada, et olen vastu võetud Taani VIA University College’isse Marketing Management erialale. Algas planeerimine, elukoha otsimine ja muud asjatoimetused. Tänu Dream Foundationi poolt loodud Facebooki grupile, kus kõik Taani minejad koondatud, leidsin kontakti teiste eestlastega, kes samasse kooli asusid õppima. Seltsis ikka segasem ning ei olnud tunnet, et lähen päris üksi. Elama asusin ühiselamusse, mille positiivseks küljeks oli juba kõigi vajalike asjade olemas olu (mööbel, köögitarbe jne).

Kaks aastat ehk AP-kraad Taanis: Marketing Management

Kaks aastat Taani koMaria Tammiste pilt 3olis läksid ruttu, mille jooksul õppisin meeletult palju. Ja mitte ainult niivõrd koolipingist, vaid elust enesest. Üksinda välismaal elamine paneb maailma teisiti vaatama, asjadesse teistmoodi suhtuma ning hindama asju (nagu eesti toit ja koduselt armsad asjad), mida varem niivõrd ehk tähele ei pannudki. Seiklused ning katsumused rikastavad kogemustepagasit meeletult. Taani inimesed on väga sõbralikud, abivalmid ning nagu teada sõidavad ohtralt ratastega. Seal elamine andis mulle ka võimaluse olla vabatahtlik näiteks Kopenhaagenis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel; lisaks veel aitasin mitme muusikafestivaliga, kuhu muidu ei oleks iialgi vast sattunud. Taani ülikoolis oli suur rõhk grupitöödel (seda erinevatest rahvustest üliõpilastega) ning praktikal, õppisime läbi reaalsete projektide ja case-study`de. Näiteks kolmandal semestril toimus “Innovation Weeks”, kus igast õppeprogrammist pandi kokku grupid, et linnas erinevaid projekte välja töötada. Meie grupp pidi kohalikule lasteaiale mänguväljaku planeerima, projekti kirjutama ja see toimuski siis grupitöös teiste ainete üliõpilastega nagu arhitektid ja insenerid. Õppejõud olid väga familiaarsed, koolimaja sai kasutada 24/7 kui selleks tahtmist oli ning Taani üldiselt sõbralik õhkkond tegid seal olemise mõnusaks.

Top-up ehk baka kolmas aasta Inglismaal: Sport Business Management

Siiski otsustasin maMaroia Tammiste pilt 2 ette võtta uue katsumuse ja jätkata oma õpinguid peale 2-aastast Taanis omandatud AP-kraadi hoopis Inglismaal ehk võtta ette uus riik ning uus keskkond, kuhu sisse elada. Jällegi ei saa mainimata jätta Dream Foundationi abi, kus ma ka tol hetkel praktikal olin, ning kust sain julgustust ja inspiratisooni, et see suur samm taas ette võtta. Uueks ülikoolis sai University of Worcester ja erialaks Sport Business Management. Siin ülikoolis on kohe tunduvalt rohkem vaja kirjutada esseesid ning õpe on kohe kõvasti rohkem teoreetilisem, kui seda oli Taanis. Kuid mulle isiklikult see täitsa sobib. Sport on Inglismaal populaarne ja tasemel ning selle õppimine on pannud mind sporti hoopis teisiti vaatama ning aru saama. Sportimise võimalusi ülikooli kõrvalt on ka palju. Näiteks on erinevad spordiklubid tudengite endi poolt loodud ja korraldatavad, et saaks koos teiste õpilastega koos oma lemmikspordiala harrastada ning midagi põnevat koos teha.

Sisseealmine Inglismaal läks üllatavalt kiiresti. Keelega oli esialgu isegi keeruline, sest mõtled küll, et inglise keel, kuidas see siis raske on, kuid siin on see nende emakeel ning neil on palju erinevaid aktsente ja väljendeid, mis on lihtsalt esialgu on väga võõrad. Taanis oli enamuse jaoks inglise keel siiski teine keel. Kuid sellega harjub ning inglisepärased väljendid tulevad ka juba endal kõnes ette.

Ka tööd on kooli kõrvalt kergem leida kui Taanis, sest keel ei ole nii suureks takistuseks. Ise leidsin töö siin Inglismaal esimese pooleteise kuu jooksul – seda läbi tutvuste, ühe Poola tüdruku kaudu. Oluline ongi suhelda erinevate inimestega, sest kunagi ei tea, mis kokkusattumuse läbi mida leida võib.

Kokkuvõtteks: see oli seda kõike väärtMaria Tammiste pilt 1

Välismaale õppima minek tundub kindlasti tohutult suur samm, aga kui asjad hakkavad jooksma, tekivad juba igapäevased toimetused ja seiklused, siis tundub välismaal õppimine justkui loomulik. Eks see ole iga uue algusega nii, et tundub keeruline, aga leian, et raskused on ületamiseks ning areng ja kogemused, mis sellega kaasa tulevad, on seda kõike igati väärt. Praegu seda juttu kirjutades olen ametis oma lõputöö kirjutamisega ning ülikooli lõpp ei ole üldse enam kaugel. Kes teab, kuhu teed mind edasi viivad, aga välismaal saadud kogemuste hindamatu pagasiga on julgust võtta mõttesse igasugu plaane.

Leave a Reply