Birgit: Minu kogemusest Taanis ja 3 soovitust uutele

birgitpilt2Üldiselt võin öelda, et olen väga rahule jäänud nii valikuga omandada kõrgharidus välismaal kui ka valikuga välisriigi osas. Usun, et Taani on õppimiseks superhea koht: palju inglise keelt kõnelevaid inimesi, heal tasemel ja tasuta koolid, lahedad õppejõud ning muidugi ka võimalus end kooli kõrvalt töötades ise ära elatada. Tean, et paljud kardavad täiesti “üksi” võõrasse riiki minemist, kuid võin omast kogemusest kinnitada, et karta pole tegelikult midagi. Umbes aasta tagasi, enne siia tulekut arvasin minagi, et välisriigis õppimine on midagi enneolematut ja vaid parimatele õpilastele, mis tegelikult ei vasta üldse tõele. Samuti pole ka tõsi, et välismaal elamine on mitmeid kordi kallim. Jah, Taanis on üldiselt elamiskulud kõrgemad, kuid on võimalik ära elada ka sarnase eelarvega, millega Eestis elatakse. Ka inglise keele pärast ei tasu väga muretseda. Minul möödus vaid esimene nädal kerges šokiseisundis, sest minu inglise keele oskus piirdus vaid gümnaasiumi tundides õpituga ja peaaegu olematu varasema praktikaga. Kartsin algul teha vigu nii grammatikas kui sõnavaras, mis iseenesest on ka mõistetav, kuid mida enam võõrkeeles suhtled, seda vabamalt end tunned! Nüüdseks suhtlen vabalt nii teiste international`ide kui ka inglise keelt emakeelena kõnelevate inimestega.

3 SOOVITUST UUTELE TULIJATELE:

  1. Esimene kodu välismaal. Kuna korterite üürid on üsna kõrged, siis enamus uusi tudengeid jagavad seda teiste tudengitega. Tulemuseks on väiksemad igakuised kulud ja rohkem sõpru, sest su korterikaaslas(t)e sõpradest saavad ka sinu sõbrad. 🙂 Väga häid pakkumisi võid leida samas linnas juba elavate tudengite kaudu. Olenevalt piirkonnast varieeruvad ka üüride hinnad. Seega kui plaanid Kopenhaagenisse minna, siis valmistu maksma keskmisest rohkem. Väiksemates linnades on võimalik leida nurgake/toake jagatud korterisse ka 1500-2500 DKK eest. Edu!
  2. Töö. Kui soovid õppimise kõrvalt ka töötada, siis parim aeg tööotsinguteks on ilmselt suvel ning vahetult enne jõule. Väga palju töökohti liigub sõprade/tuttavate kaudu, seega ole ise aktiivne ja suhtle võimalikult palju ka nendega, kes samas või lähedal asuvas linnas juba mõnda aega elanud on! Kui sa just Kopenhaagenisse ei kandideeri, siis ole valmis tööd otsima ka veidi kaugemalt. Teatud piirkondades on taani keele oskuseta tööd leida üsna raske. Tean väga palju tudengeid, kes sõidavad tööle ca 50 km kaugusele teise linna või ka Saksamaale (meie linnast ca 100 km). Kõige tüüpilisem töö on muidugi koristamine, kuid ole avatud ka teistele töökohtadele!birgitpilt1

Kasulikke linke: Transport: www.rejseplanen.dk  Tööportaalid: www.jobindex.dk/ ; www.thelocal.dk/jobs/

  1. Sotsiaalne elu. Esimene kuu (või kaks 🙂 ) on aeg, mil tudengid käivad aktiivselt pidudel ning suhtlevad omavahel tavapärasest rohkem. See on hea võimalus uute sõprade leidmiseks ja uute kultuuride tundma õppimiseks! Avastad peagi, et sul on sõpru nii paljudest erinevatest riikidest, et ei suuda neid kokkugi lugeda. Ole aktiivne, julge ja avatud! Ka teised tahavad Sinuga tuttavaks saada.

Ägedat uute kogemuste avastamist!

Huvi / küsimuste korral kirjuta : estonia@dreamfoundation.eu

 

 

Leave a Reply