Hansu kogemus ning soovitused uutele tudengitele Taanis

Minu Hans Lillemaanimi on Hans ja olen 22-aastane noormees Tartust. Hetkel olen lõpetamas bakalaureusekraadi International Sales and Marketing Managementi alal Taanis, VIA University College’is.VIA University College omab mitmeid ülikoolilinnakuid üle terve Taani, üks neist asub Horsensis. Horsensi linnakus on pilt rahvusvaheline, nii 4000st tundengist pooled on pärit erinevatest riikidest üle maailma.

Siinkohal võiks kindlasti välja tuua 24/7 sissepääsu ülikooli, kas siis õppimiseks, projekti kirjutamiseks või Xboxi ja klaveriga mängimiseks.
Ülikooli alustamisel on nädalapikkune Introduction week, mille käigus vanemad tudengid juhendaja rollis uutele tudengitele nii linnakut kui ka üleüldist linnapilti tutvustavad. Toimuvad erinevad võistlused ja mängud, et kursusekaaslasi paremini tundma õppida. Sellest soovitaksin ma igal juhul osa võtta.

VIA campus

VIA University College Vitus Bering Innovation Park

Hans kirjutab ka tähtsamatest asjadest, millele enne Taani minekut ning seal olles tähelepanu pöörata.

Elamist võiks hakata varakult otsima, hiljemalt mai- või juunikuus. Ülikooli ühiselamu hoone vastas on enamasti kallim kui privaatselt üüritud korter/tuba. Tuleb arvestada deposiidi  ja rendiga, mis ühe toa puhul jääb vahemikku 250-800 eurot (deposiidi ühekordne makse tagastatakse välja kolimisel) ning rent 200-500 eurot kuus. Student Village’is vastavalt 1350 eurot ja rent kuus ca. 500 eurot. Abiks korteri leidmisel on Facebookis erinevat grupid, näiteks Horsens Students’ Accomodation Group, Horsens (House/Apartment search) jpt.

Ei tasuks kindlasti ära ehmuda, kui saabudes ootab ees peaaegu täiesti tühi tuba (privaatne tuba). Mööblit tasuks kindlasti vaadata Facebooki gruppidest, sest seda liigub seal palju ja odavalt. Tihtipeale on tänavate peal tõstetud elektroonikat, näiteks pesumasinad ja mikrolaineahjud. Enamasti kehtib reegel, kui juhet pole tagant lõigatud, on asi töökorras. Mida odavam jalgratas, seda vähem on vaja seda lukustada. Ostetud õpperaamatuid saab edasi müüa tulevastele kursuste tudengitele. Koos konspektiga on see eriti kuum kaup. Neljapäev on tavaliselt välistudengite peopäev linnas. Toit on odavam kooli kaasa võtta, kui sööklast osta.

Tasuks otsida omale poole kohaga töökoht (10-12 tundi nädalas), mille eest on võimalik taotleda SU (Students’ Union) toetust. Väga palju tudengeid töötab ladudes ning abiks on kindlasti Vikarid (ajutine tööjõud), kuhu oma nimi kirja panna ja pidevate kõnedega neid aktiivsena hoida. Kes otsib, see leiab!

Tuult purjedesse! 🙂

Leave a Reply