Isabelle: tüdruk maailma õnnelikemate inimeste linnas Aalborgis

Isabelle on Tallinnast pärit neiu, IMG_20150826_132517kes lõpetas Tallinna Ühisgümnaasiumi 2015. aastal. Nagu paljud teisedki, seisis ta abituriendina ristteel, kas võtta vaheaasta või jätkata oma õpinguid koheselt. Peale pikka mõtlemist otsustas ta siiski viimase variandi kasuks ning asus õppima Taani University College of Northern Denmark’i. Erialaks valis ta Service, Hospitality and Tourism Managementi.

Iseloomult on Isabelle kodune, mis tähendab, et suured muutused pole siiamaani talle väga meelepärased olnud. Taani õppima suundumine tundus alguses väga raske, kuid aja möödudes asendus see elevusega – millal saab ometi juba minna! Taani kohale jõudes olid tal käed-jalad tööd täis, palju oli näha, teha ning avastada.

University College of Northern Denmark asub Aalborgi linnas, mida tüdruk ise iseloomustab kui maailma õnnelikemate inimeste linna. Kooli valiski ta just linna järgi. Aalborg tundus olevat väga ilus ning piisavalt suur. Pindalalt on linn natukene väiksem kui Tallinn ja seal elab ka vähem inimesi. Lisaks on Aalborgil suhteliselt hea ühendus Tallinnaga. Kõigepealt tuleks sõita kas lennuki või rongiga Taani pealinna Kopenhaagenisse ning sealt edasi on juba otselennu võimalus Tallinna lennujaama.

IMG_20160528_113027

Kool alustas oma tutvustuspäevadega 25. augustil, mistõttu otsustas Isabelle kohale sõita paar päeva varem, et ennast ilusasti sisse seada. Tutvustuspäevad kestavad umbkaudu nädal aega. Nende raames aidatakse õpilastel taotleda Taani “ID-kaart”, mis on nende mõistes CPR-number. Samuti jagatakse kõikvõimalikke abipakke kooli poolt, mis sisaldavad tasuta pääsmeid üritustele, joogikuponge, midagi magusasõbrale, termostassi, kaarte jne. Selle nädala jooksul tutvustatakse ka kooli, linnakuid ning räägitakse Taani elust üleüldiselt.

Ülikoolilinnakud on väga ilusad ja mugavad. Igal linnakul on nii oma söökla kui ka väikesed kööginurgad, kus õpilased ise oma sööki soovi korral valmistada saavad. Puudust ei tule ka kohtadest, kus õpilased enda või grupitöö kallal vaikselt nokitseda saaksid. Kõige uuem linnak pakub õpilastele kõikvõimalikke mugavusi ning on piisavalt suur ürituste korraldamiseks, mille võimalust kool ka päris tihti ära kasutab.

Isabellel polnud Taani jõudes oma elamist välja vaadatud, seetõttu elas ta algselt Danhostelis, mis ongi sel eesmärgil loodud. Majutuskoht asus väikese saare peal ning koosnes majakestest, mis mahutas kokku kuni 6 inimest. Seal elamine oli tüdrukule omaette kogemus, kuna tuba tuli jagada 6 täiesti võõra inimesega. Hostelis veetis ta kuu aega ning septembriks oli ta saanud juba korteri.

Elamise leidis ta AKU kaudu, mis on mõeldud õpilastele abiks majutuse leidmisel. Alati on võimalik elamist otsida ka iseseisvalt, kuid hinnad on sel juhul märgatavalt kõrgemad. Tihtipeale üüritakse välja ka üksikuid tube korterites, kuid toa hind on ainult natukene soodsam kui AKU-s terve korteri hind. Võttes kahetoalise korteri, on kõige soodsam seda teha kahe peale. Keskmine hind inimese kohta võrdub siis umbkaudu 250-300 euroga, mille sees on juba ka maksud (vesi, elekter, internet).

Võimalus on ka kooli kaudu leida kortereid ning tube. Augusti lõpus ja septembri alguses võib leida juhendajaid ning vabatahtlikke linnakutes. Nende ülesandeks ongi aidata õpilastel leida kohta, kus elada.

IMAG1704

Isabelle märgib, et uued õpilased peaksid kindlasti veidi kannatust varuma Taani aeglase paberimajanduse jaoks. Näiteks CPR-i numbri valmimiseks, mida on vaja igal õpilasel elamiseks ja töötamiseks, läks aega umbes kuu aega. Sama on ka pangakaardiga. Seda saab taotleda pangas küll kiirelt, kuid kätte saamiseks läheb kuu aega. Korteri üüri maksmiseks tuli minna arvega postkontorisse, maksta raha ning postkontor ise toimetas selle AKU-sse. Alles hiljem sai võimalikuks teha makseid ka internetipanga kaudu.

Samuti soovitab tüdruk võtta osa kooli poolt korraldatud üritustest, mis on hea võimalus teiste inimestega tuttavaks saada ning lõbutseda. Tutvuste kaudu on ka alati lihtsam tööd leida. Bussiühendus on Taanis väga heal tasemel, kuid rattaga soovitab ta ka liigelda. Linn ei ole suur ning on täis rattateid. Taani pakub ka korralikke toetusi ELi õpilastele. Näiteks, kui töötad 10-12 tundi nädalas, on võimalik taotleda toetust, mis on rohkem kui 700 eurot kuus. Lisaks pakuvad nad ka korteri maksmiseks toetust. Kahjuks ei ole ülikooli kaudu ühtegi toetust võimalik saada.

Lõpetuseks nendib Isabelle, et on oma valikuga väga rahul. Õpikeskkond on väga lahe, eriala ning sõbrad, keda ta leidnud on, on toredad. Samuti on õppejõud tasemel. Ta usub, et Taani õppima minek annab talle edaspidises elus väga palju juurde. Juba praegu tunneb ta, et on muutunud palju julgemaks ja avatumaks inimeseks, kui ta enne oli. Kõige hea juures aga igatseb ta ka oma kodumaad. Eesti on ja jääb alati kõige paremaks.

Kui ka sina oled mõelnud minna välismaale, nagu seda tegi Isabelle, tule kindlasti Dream Foundationisse konsultatsiooni!

 

Leave a Reply