Mirjam: Tüdruk, kes järgnes oma südamehäälele Wales’i õppima.

Kandideerisin keskkooli lõpuklassis edukalt Inglismaa, Taani ja Eesti ülikoolidesse. Alguses oli mul plaan jätkata oma haridusteed Tallinna Tehnikaülikoolis arvutisüsteemide erialal, mille jaoks isegi Tallinnasse kolisin. Südamesse jäi ikkagi kipitama soov minna õppima hoopis Inglismaale muusikatehnoloogiat või Taani meediatehnoloogiat. mirjam

Enne ülikooli õppima asumist töötasin Suurbritannias ühe aasta au pair‘ina. Sel perioodil ajasin korda kõik ametlikud toimetused: pank, national insurance number, õppelaen jne. Kohe kindlasti ei kujutanud ma ette, et suundun pärast gümnaasiumi lõppu teise kultuuriruumi! Praeguse seisuga on aga see üks kõige paremaid otsuseid, mida olen teinud. Julgesin võtta riski!

Hetkel ma õpingi University of South Wales’is muusikatehnoloogia erialal. Läbi Facebooki sain tuttavaks erinevate inimestega, k.a. eestlastega, kes õpivad või õppisid samas ülikoolis. Aupair’iks olemisel ajal käisin ülikooli avatud uste päeval ja sõpru külastamas. Avatud uste päevadel on alati hea käia, saab palju tasuta nänni ning 6 months Amazon premium memership trial pakkumisest küll ära ei ütle ju? Enne kooli algust sain luua omale tugeva tutvusringkonna.

Lisaks tekkinud tutvusringkonnale aitas ülikooli hästi sisse elada rahvusvaheline ’’Welcome Week’’, kus sain tuttavaks erinevate üliõpilastega üle kogu maailma. Toimus palju ägedaid töötubasid ning nädal lõppes piduliku vastuvõtu õhtuöögiga. Rahvusvahelise tervitusnädala korraldustiim oli väga entusiastlik ning abivalmis. Selle nädala jooksul sain palju kasulikku informatsiooni minu kui rahvusvahelise õpilase elu kohta. Leidsin ka uusi sõpru ja tuttavaid, kellega oli tore koos aega veeta. Rahvusvahelistele õpilastele korraldatakse  erinevaid üritusi ja ekskursioone terve kooliaasta jooksul. Lisaks rahvusvahelisele tervitusnädalale on ülikoolil endal üldine ’’Welcome Week’’, kus tutvusin oma kursusejuhataja, -kaaslaste  ning ülikooliga üldiselt. Samuti korraldab kool ka õppeaasta alguses huviringide messi, kus saad leida endale just sobiva hobi,  millega vabal ajal tegeleda.

laulEsimene aasta ülikoolis möödus justkui linnulennul! Mõistsin, et õppetööd tasub võtta tõsiselt, kuid meelelahutuseks peab ka ruumi jätkuma. Muusikatehnoloogia eriala on nii loominguline kui ka tehniline, mis on minu jaoks ideaalne! Esimesel aastal harjutasin laulukirjutamist ning sain ka bändiga esinemise kogemusi. Sain ka ise kirjutada uurimistööd ning õppisin muusikateooria põhialuseid. Lisaks õppetööle tegin ma oma kursusekaaslasega muusikateemalist raadio show’d.

Minu ülikool on väga üliõpilassõbralik ja õppejõud samuti entusiastlikud, mõistvad ning lahedad. Õppetöö toimub väikestes gruppides, kus juhendajal on aega tegeleda iga õpilasega. Mida rohkem sa ise uurid või küsid, seda rohkem kasu saad. Kui sa oled valinud endale õige eriala, siis seda sa ju teha tahadki! Nii palju kui aeg võimaldas, lugesin ise juurde erinevat erialaga seotud kirjandust ning korraldasin kokkusaamisi oma juhendajatega, et saada konstruktiivset kriitikat oma töö kohta. Tundsin huvi, kuidas ma saaksin järgmisel korral veel paremaks oma tööd muuta saaks.

Ülikoolis on palju erinevaid võimalusi, kus saab abi oma õppetöö ülesannete tegemiseks nii oma õpetajatelt kui kaasõpilastelt. Samuti pakub ülikool erinevaid õppekursuseid ning personaalset abi õppetööga. Ülikool, kus ma õpin, on hästi varustatud: olemas on raamatukogu, kus lisaks kirjandusele, saab laenata ka tehnikat (sülearvutit, kaameraid, mikrofone jne). Samuti on olemas printimise võimalus ja juurdepääs lauaarvutitele. Lisaks sellele on üliõpilastel võimalik broneerida erinevaid ruume õppetöö jaoks. Seega ei tasu üleliia muretseda, sest reeglina on ülikoolid välja töötanud palju häid lahendusi ja võimalusi oma õpilaste toetamiseks.

Selleks, et Inglismaal üksi hästi hakkama saada, andsin lastele klaveritunde ning olin hotellis ettekandja. Eelneva tööga kogutud raha ja toetus vanematelt aitasid alguses jalad veidi kindlamalt maha saada. Kui võimalik, siis kindlasti soovitan võtta osa ülikooli töömessist, mis on spetsiaalselt mõeldud üliõpilastele, kes otsivad tööd, et olla iseseisvamad. Messil osalevate firmade puhul on väga hea see, et nad võtavad tööle just noori ning tudengeid – seega superlahe töökeskkond on garanteeritud! Minu meelest on väga tore ja ka huvitav töötada koos just endavanuste tudengitega ning teiste noortega.
Inglismaal oldud aja jooksul olen mõistnud, et oluline on leida tasakaal kooli, töö ja vaba aja vahel. Kindlasti tasub ka keskenduda hobidele ja hoida ennast parajal määral tegevuses, et koduigatsus liialt peale ei tuleks.

sõbrad

Olles võõral maal, tuleb ju ka kuskil elada. Näiteks mina ja veel neli inimest otsustasime rentida omale maja, sest Suurbritannias on selline variant ligi poole odavam ülikooli ühikast. Elukoht on kusagil 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel ülikoolist, lähedal on palju erinevaid toidu-ja riietepoode, jõusaal ning pargid (Cathalys linnaosa, Cardiff linn). Linna ühistransport on kallis ning suht tihti nende graafik ei ole väga usaldusväärne, jalgratas on just see kõige kiirem ja odavam transport! Heas töökorras kasutatud  jalgratta saab soetada 40-70 naela eest. Toidushoppingut on kõige parem teha Lidl-is või Tescos, nendes kohtades on kõige õpilassõbralikumad toiduhinnad!

Tagantjärele mõeldes olen õnnelik, et kuulasin oma südame häält ning suundusin Suurbritanniasse kõrgharidust omandama. Soovitan ka kõigil teistel kindlasti läbi vaadata erinevad ülikoolid ning erialad, mida nad pakuvad, ja lähtuda sellest, mida süda ütleb ja hing salaja soovib.

Kui ka Sina soovid minna välismaale õppima, nagu tegi seda Mirjam, siis tule kindlasti Dream Foundationisse konsultatsiooni!

 

Leave a Reply