Martin: 10 küsimust ja 10 vastust Inglismaa kohta.

Hei! Juba umbes gümnaasiumi alguses teadsin kindlalt, et peale keskkooli õpin Inglismaal. Nii see ka läks. Nüüdseks olen juba pool aastat elanud Inglismaa südames asuvas linnas, mida peamiselt tuntakse Robin Hoodi pärast. Õpin Nottingham Trent University’s ja erialaks on Business Management & Marketing.martin-uiboaid-foto-0

Kuna olen saanud palju küsimusi, nii hetkel UK’sse kandideerivatelt gümnasistidelt kui ka niisama headelt sõpradelt Eestist siinse kultuuri, Inglismaal õppimise ja üldse eluolu kohta, siis mõtlesin, et vastan kümnele küsimusele, mida kõige tihedamini küsitakse.

“Mida see õppelaen õieti endast kujutab?”

Ilmselt paljud on kuulnud midagi UK õppelaenu väga headest tagasimaksu tingimustest, ent pole täpsemalt asjaga kursis. Ühesõnaga, laenu bakalauruseõppele saavad taotleda kõik Euroopa liidus elavad noored £9250 naela ulatuses. Raha otseselt õpilane ise ei näegi, õppemaks läheb riigilt otse ülikoolile. Laenu hakkad tagasi maksma alles peale ülikooli lõpetamist ning lühidalt kokkuvõttes maksad aastas 9% summast, mis ületab piirmäära. UK’s on see hetkel £21 000 ja Eestis £12 600 aastas.

Oletame, et peale lõpetamist teenid Inglismaal töötades £22 000 aastas, seljuhul maksad aastas laenu tagasi (£22000-£21000)*9%=£90. Kui sa pole 30 aastaga laenu tagasi maksnud, siis see kustutatakse.

Minul läks laenu taotlemine üsna lihtsalt. Hakkasin sellega tegelema umbes juuli alguses, printisin ca 20 leheküljelise taotluse, täitsin käsitisi ära ja saatsin koos passiga Inglismaale. Jah, kogu see paberimajandus pole Inglismaalt ikka veel kuhugi kadunud J. Umbes paari-kolme nädala pärast saadeti pass tagasi kirjaga, et laenuga on kõik korras. Muidugi saad paberimajanduse osas alati abi küsida ka Dream Foundatinilt.

“Milline majutus valida? Ühikas?”

Ilmselt kõige lihtsam, mugavam variant on, jah, esimene aasta elada ühikas. Seal ei pea muretsema kommunaalide pärast, mis on kõik hinna sees ning alguses on kindlasti lihtsam sõpru leida ja inimestega suhelda. Kuna valdavalt elavad ühikates esimese aasta tudengid, siis enamasti ongi see seltskond (tavaliselt elab ühes ühika “korteris” 4-6 inimest) sinu esimene suhtlusringkond. Hinnad sõltuvad suuresti linnast, kus ülikool asub. Nottinghamis näiteks algavad ühikad £90/nädal ja kallimad on kuni £150/nädal.

Teisel aastal on väga levinud, et renditakse juba väljakujunenud sõpradega maja, mis ei ole kooli poolt pakutud. Põhjuseks on üldjuhul see, et need on palju soodsmad. Maja mida me sõpradega järgmisel aastal rendime on mulle 35% odavam kui praegune elamine.

“Kui palju jääb vaba aega kooli kõrvalt?”martin-uiboaid-foto-1

Ilmselt see sõltub erialast ja veidi ka koolist, aga mina tunnen, et vaba aega jääb üsna palju. Loenguid/seminare on mul nädalas kokku umbes 15 tundi, peale mille muidugi tuleb arvestada lisalugemisega (mida on palju, sõltub kui palju ise loed) ja muu seminarideks/ presentasioonideks ettevalmistusega. Ehk jah, aega jääb piisavalt üle, et tegeleda spordiga, käia sõpradega väljas ja teha kõige muud põnevat.

“Kas sa tööl käid/kuidas on võimalused töötamiseks?”

Olen aru saanud, et baaris/restoranis on tööd leida üsna lihtne. Kuna siin on tohutult erinevaid söögikohti ja pubisid siis vahel on sellise töö leidmine vaid restorani sisse astumise, küsimise ja CV näitamise küsimus. Lisaks on palk täiesti arvestatav, tavaliselt makstakse sellistel kohtadel miinimumpalka (ca £7/h) või veidi üle selle.

Ise otsustasin, et kui ma tööd otsin siin, siis kindlasti midagi, mis minu erialaga kattub või mind proovile paneb ja arendab (kuna aeg on ju meie kõige kallim vara ja seda ei taha niisama raisata, eks J).

Hetkel töötan ülikoolis Student Ambassador`ina ja teen koostööd meie kooli International department`iga. Peamised ülesanded on olnud siiani Eestist ja Euroopast tulevate kandidaatidele helistamine, nendega suhtlemine, küsimustele vastamine ja avatud uste päevadel campus’e tutvustamine. Lisaks otsin tööd turunduse vallas, ideaalis oleksin koolis mõne firma brand manager.

martin-uiboaid-foto-3“Kas külastasid varem kooli?”

Ei külastanud ja tagantjärele vaadates arvan, et kindlasti oleksin pidanud. Mäletan väga hästi esimest päeva, kui buss (kelle muide Nottingham Trent lennujaama vastu saadab) mind campuse eest maha pani, olin ikka üsna üllatunud ja segaduses. Ilmselgelt oli see väga väga hea üllatus(!!!) ja olles nüüd käinud erinevatel üritustel teistes UK ülikoolides, olen oma valikuga 100% rahul.

Jutu mõte on see, et pildid ja videod interneti saitidel ja brožüüridel ei ole kunagi piisavad, et anda sulle reaalset ülevaadet koolist, ja mis kõige tähtsam, õhkkonda ja vibe’i mis seal valitseb. Niiet võimalusel kindlasti tee ennem õppima tulekut üks korralik UK ülikoolide trip!

“Kui head on võimalused sporti teha?”

Spordi tegemise võimalused on imelised, olenemata sellest, mis ala sa harrastad. Nottingham Trentil on üle 80 erineva society, alustades investeerimisklubist kuni suurte spordialadeni välja, nagu jalgpall ja korvpall. Ühesõnaga, igaüks leiab endale midagi ning kindlalt soovitan society’tega kohe alguses liituda. See on imeline võimalus leida sõpru ja teha nendega koos midagi, mis sulle meeldib.

martin-uiboaid-foto-4

“Milline on Inglismaa ööelu?”

Selle kirjeldamiseks läheks arvatavasti päris kaua aega ja ma olen üsna kindel, et siia konteksti täies mahus see vast ei sobi. Üldistades ütleksin, et kõike on rohkem: rohkem klubisid, rohkem inimesi, rohkem pidusid. Pidusid toimub praktiliselt iga päev, pühapäevad on vist on veidi rahulikumad. Inglased armastavad dress-up’ida ja korraldada erinevaid teemapidusid. Tallinnaga võrreldes, kus on umbes 4-5 minu jaoks arvestatavat pidutsemiskohta, on Nottinghami ööelu väga kirju.

“Kui raske oli üleminek inglise keele peale ja kaua võttis aega harjumine?”

Jällegist ma arvan, et see oleneb tohutult inimesest endast ja on hästi individuaalne. Kuna ma ise olen üsna palju reisinud, suhelnud välismaalastega ja avatud inimene, siis minule see eriti probleem ei olnud. Kõige tähtsam on võimalikult palju rääkida ja suhelda, sest muud moodi on raske harjuda. Umbes 2-3 kuud läks kuni hakkasin inglise keeles mõtlema.

martin-uiboaid-foto-2

“Kas Inglismaa on võrreldes Eestiga palju kallim?”

Toit on kallim, riided on odavamad. Elamiskulud sõltuvad täpselt sinust endast – väljas söömine (restoranid, kohvikud) on siin üsna kulukas. Igapäevaselt kodus süüa tehes läheb nädalas toidu peale umbes £30. Riided jällegi on tihtipeale 20-30% odavamad kui Eesti poodides.

“Miks minna Inglismaale õppima?”

  1. Näed maailma ning õpid suhtlema erinevate kultuuridega
  2. Inglise keel areneb tohutul kiirusel
  3. Palju kooliväliseid võimalusi – society’d, projektid, challenge’id
  4. Muutud iseseisvamaks

_ _ _

PS! Teises voorus saab veel kandideerida UK ülikoolidesse ning 2017.aastal õpinguid alustavatele tudengitele kehtivad kõik tudengilaenu tingimused kuni õpingute lõpuni nii nagu varasemalt (Brexit ei mõjuta). Küsi nõu: estonia@dreamfoundation.eu

Leave a Reply