Silver: Õppimine, trenn ja töö Southamptonis.

Pisut üle viie kuu on möödas hetkest, mil jõudsin oma praegusesse kodulinna, ligikaudu 250000 elanikuga Southamptonisse, et alustada õpinguid Southamptoni ülikoolis (University of Southampton) ja omandada kolme aastaga tunnistus erialalt majandus- ja juhtimisteadused (BSc Economics and Management Sciences). Mäletan, kuidas enne siia tulekut pidin igapäevaselt vastama oma vanemate, vanavanemate, sõprade, tuttavate ning iseenda meeletule hulgale küsimustele, mis tekitasid minus nii ängi kui ka põnevust. Enne Inglismaa pinnal maandumist arvasin, et tean kõike ja olen kõigeks valmis, aga boy, I was wrong. silver-3-mina

Näiteks, kas teadsite, et voodipesude paki saab osta ka ühikast ja ei pea mõned minutid enne IKEA sulgemist endale patja ja tekki ostma minema? Või et oma internetipanga blokeerimisel saab selle avada ainult Eestisse tagasi minnes ja kontoris kurvalt oma viga tunnistades? Või siis seda, et juustu hind on uskumatult kõrge? Mina igatahes ei teadnud, aga step by step sai mul pilt üha selgemaks ja julgen väita, et tänaseks on kõik või vähemalt enamik kahtlusi seljatatud. Seetõttu julgustan teid kõiki n-ö pea ees sisse hüppama ja ise julgelt uudistama. Kui tunned huvi, milline võiks ülikoolielu välja näha, siis loodetavasti saad lugemist jätkates pisut parema pildi, kui jagan enda kogemust elust Southamptoni ülikoolis.

silver-5-ulikoolilinnak-hommikulGümnaasiumis õppides oli nädalane tundide arv ligikaudu 35, kuid ülikoolis varieerub tunniplaan olenevalt erinevatest erialadest suhteliselt palju. Minul on nii esimesel kui ka teisel semestril olnud nädalas keskmiselt 13 loengut, mis kõik kestavad 45 minutit. Semester koosneb neljast ainest, mille saab õpilane endale ise valida. Semester lõpeb eksamitega, kus läbi saamiseks tuleb ületada 40% lävend. Sama kehtib ka kursuse läbimisel ehk kokkuvõttes peab kõigi hindeliste tööde kogusumma ületama 40%. Võttes arvesse eesti keele riigieksamit, mille läbinu on karastunud ja suudab paigal püsida kuni 6 tundi, on siinsed 1-2 tunnised eksamid justkui lapsemäng. Tavaliselt on ainete koondhinde kujunemisel eksamil küll suur osakaal, kuid silver-6-tagasihoidlik-tubateatud osa on reeglina täidetud ka erinevate assessment’idega. Nende tegemine annab hea võimaluse oma kursuse üldskoori tõstmiseks ja eksamite pingevabamaks muutmiseks. Esimese aasta tulemused ei kajastu lõputunnistusel – nii et tegelikult on sisseelamise periood üleüldse vägagi pingevabaks muudetud. Samas, ma ei julgusta kedagi esimest aastat liiga kergekäeliselt võtma, vaid soovitan end proovile panna ja pingutada. Ka iseõppimisel on suhteliselt suur roll nii lugemise kui ka problem set’ide lahendamise näol. Igale päevale on tavaliselt paigutatud 1-3 loengut, kuid on ka täiesti vabu päevi. Selline tundide paigutus on andnud mulle võimaluse oma vaba aega täita nii erinevate treeningute kui ka enesetäiendamisega ehk teisisõnu on mul aega tegeleda nii õppimise, trenni kui ka töötamisega.

silver-1-ulikooli-esindustiim-vorkpalliturniirilKuna University of Southampton on tuntud oma laia hulga society’te poolest, mida on ülikooli peale kokku üle 300, siis omale meeldivaid tegevusi leiab sealt igaüks. Näiteks liitusin mina nii kergejõustiku kui ka võrkpalliga, millest mõlemaga tegelen nädalas kaks korda. Sellele lisaks olen oma ühiselamu komitee liige ja hoolitsen selle eest, et kõik minuga samas ühikakompleksis elavad üliõpilased naudiksid siinviibimist 100%liselt.

Kindlasti plaanivad paljud üliõpilased otsida endale konstantse rahaallika kooli kõrvalt. Töö leidmine, mis on selle plaani õnnestumiseks igati ideaalne võimalus, ei olegi nii raske, kui sellega õigel ajal tegelema hakata. Kuna minul algas kool septembri lõpus, siis varem linna jõudnutel oli palju suurem valik töökohti. Tänavad olid täis silte, mis viitasid tööjõu puudusele, kuid septembri lõpuks oli enamik neist kadunud. Samas ei ole raske endale tööd leida ka pisut hiljem, sest nii jõulude kui ka uue aasta periood on ajad, mil firmad endale lisatööjõudu otsivad. Samas tuleb meeles pidada, et UKs töötamiseks on vaja NINi ehk National Insurance Numberit ja selle taotlemine võib kujuneda kuni 1,5 kuu pikkuseks protsessiks. NINi saamiseks on vaja leppida kokku aeg kohalikus töökeskuses, kus tuleb läbida intervjuu ning vastata küsimustele ja näidata oma kehtivat passi ja formaalsuse mõttes täita ka mõned paberid – inglased armastavad paberite täitmist ja bürokraatlikku süsteemi! Kui need toimingud tehtud, siis tuleb ainult ootama jääda ja ühel hetkel ongi postkastis kiri töötamiseks vajaliku numbriga. Siinkohal on ehk paslik ka öelda, et kohaliku telefoninumbri tegemine on soovituslik, sest esiteks enamik asutusi ei helista välismaisele numbrile tagasi ja teiseks on siis palju kergem kõiki toiminguid teha. Ning pangakonto avamine kohalikus pangas on samuti soovituslik, et vältida kursi vahest tulenevaid kaotusi ja teha oma elu lihtsalt kordades mugavamaks.

1-southampton-uniSiinsed inimesed on meeletult vabad, avatud ja suhltusaltid. Nad ei pelga küsida küsimusi isegi siis, kui need on kohati rumalad või vastus neile on ilmselge. Nad ei karda luua uusi tutvusi ja tahavad kõige kohta väga palju teada. Ja mis tänapäeva ühiskonnas on minu arvates järjest vähenemas, kuid siin tundub see mitte lõppevat – nad on sallivad ja armastavad! Samas on ka neil omad n-ö kiiksud ja välismaalasena tuleb tihti näiteks oma toiduvalikut põhjendada, kuid lõpp-kokkvõttes on nad võrratult lahedad maailmakodanikud!

Muideks, kui teil on nimi, mis tähendab inglise keeles midagi, siis olge valmis küsimusteks stiilis, kas see on su päris nimi ja kas sa tead mõnda inimest veel sellise nimega. Kuna minu nimi Silver tähendab tõlkes hõbedat, siis tänaseks olen pidanud vähemalt tosinale inimesele tõestama, et see ongi mu päris nimi ja tegelikult on Eestis nii mõnigi Silver, kuid paraku mitte ühtegi “Kulda”.

Silver 7

Silver 8

Loodan, et suutsin oma lugu jagades anda edasi enda tundeid ja mõtteid ning julgustan teid kõiki end proovile panema! Kindlasti olen valmis vastama kõigile küsimustele ja aitama nii, kuis vähegi oskan.

Kirjuta ja esita Silverile oma küsimused: estonia@dreamfoundation.eu 

Leave a Reply