Piia: Peale Taani AP ja Top-Up kraadi tagasi Eestis.

Hei, mina olen Piia ja õppisin Taani kahes erinevas ülikoolis: AP kraadi tegin Marketing Management erialal VIA University College`is ja sealt edasi läksin top-up kraadi tegema juba Kopenhaagenisse International Sales and Marketing Management erialale. Nüüd olen tagasi Eestis ja töötan turundusspetsialistina. Taanist saadud väga hea inglise keele oskus ning praktilised oskused tulevad väga kasuks. Piia foto 1

Untitled 4

Peale AP kraadi lõpetamist Horsensis otsustasin edasi minna top-up`i õppima Kopenhaagenisse. Top-up`i osas osutus kooli valikus määravaks lihtsalt asukoht, sest sama nimetuse ja õppekavaga top-up`i saab õppida erinevates koolides üle Taani, st programm on sama olenemata koolist ja asukohast. Tahtsin järgmiseks proovida suurlinna elu, sest Horsens, kuigi väike ja armas, hakkas vaikselt ennast ammendama.

VIA ülikool oli mõnus ja avatud, ruumi oli küllaga ning õpilasi palju. VIA puhul võib isegi kasutada sõna hubane. Samuti korraldati sisukas introduction week, kus sai kõigi kursakaaslastega tutvust teha. Kopenhaageni koolis (CBA) oli olukord vastupidine, ruumi oli vähem ning tutvustava nädala asemel oli paar tutvustavat päeva.

Õppejõud on Taanis avatud ja sõbralikud. Nendega võib vabalt niisama juttu ajada ja neid eesnime pidi kutsuda. Samuti on palju suurem rõhk praktikal: Taanis on fookus sellel, kuidas oma teadmisi kasutada ja kuidas neid päriselus rakendada. Erinevalt Eestist on õhustik casual ja mitteformaalne ning õppimine on vabam ja isegi kergem kui akadeemilistes ülikoolides – see muidugi oleneb ka erialast ja koolist.

Kui nüüd tulla Taanis elamise praktilise poole (loe: paberimajanduse) juurde, siis üliõpilasena on lood kerged. Kooli kaudu saab tehtud nii elamisluba ja CPR (Taani ID-number). Enne nende dokumentide saamist ei ole võimalik Taanis eriti midagi teha, sh ametlikult tööle minna. Paberimajandusega läheb aega umbes kuu kuni kolm kuud. Kui CPR käes, saab esmajoones pangakonto teha ja näiteks telefonilepingu sõlmida.

Elamise leidmine on aga suurem peavalu, kui dokumentide vormistamine. Sellega soovitan juba alustada suve alguses või varemgi (näiteks kohe peale kandideerimisavalduse saatmist). Muidugi oleneb raskusaste sellest, kuhu linna elama minna. Horsensis on elamist leida palju kergem kui Kopenhaagenis. Alati on võimalus ka ühikasse minna, kuid Horsensis elades on see natuke kallim variant, kui mitme peale korter üürida. Samas Kopenhaagenis võivad ühikate järjekorrad ulatuda mitmete aastateni.

Untitled 3Untitled 2 Majutuse hinnad erinevad samuti linnati. Horsensis üürisin tuba 200€ eest, Kopenhaagenis aga juba alates 500€ eest kuus. Korterid on enamasti sisustamata, kuid väga palju on liikvel second-hand kaupa ning alati on võimalus ka IKEAst endale mööblit soetada, seega tühja elamu sisustamine ei tohiks erilist peavalu põhjustada. Mööblit leiab mõnikord isegi tänavanurkadelt, kuhu nad on õnnetult jäetud uut omanikku otsima. Nii korterite, töö kui mööbli otsingutel on abiks Facebooki grupid ja dba.dk, ehk Taani versioon soov.ee-st.

Liitu meie uudiskirjaga, et olla esimene, kes meie uutest blogilugudest kuuleb!

Loading

Elu on Taanis kallim kui Eestis, aga mitte tohutult kallim. Alustuseks soovitan natuke raha varuda, et saaks paar kuud oma finantsidest elada, kuni töö leiab. Taanis on hea see, et kui töötad ametlikult kuus kokku 43 tundi, siis on võimalik taodelda Taani riigilt õppetoetust, mis on umbes 600 eurot kuus. Üldjuhul alustavad õpilased “vikaaritööst” (nn asendustöölised erinevates firmades), restorani- ja koristustööst või laotööst. Kui juba Taani keel suus, siis on palju kergem kandideerida ka muudele töökohtadele.

Transpordiks kasutatakse üldjuhul jalgrattaid, seda nii suvel kui talvel. Jalgrattad on tavaliselt kasutatud ning seda mitmel põhjusel: nad on palju odavamad kui uued ning vanu rattaid varastatakse harvem kui uusi 😀 Eestisse lendamiseks soovitan SASi kui oled alla 26-aastane (noortehind) ja Taani siseselt reisimiseks DSB orange pileteid või siis bussifirmasid näiteks Abildskou.

Taani kolimine ja seal õppimine oli suurepärane otsus ja kindlasti soovitan ma seda kõigile. Sa saad juurde tohutult kogemust ja kindlust ning Taanis on tugev Eesti kogukond: aidatakse alati, kui mingi probleem on või koduigatsus peale tuleb 🙂

Kes tahab lähemalt lugeda Taani elust, võib klikkida siia: https://lihtsaltpiia.wordpress.com/?s=taani

Leave a Reply