Maire: lennukiga uude riiki reisimine ei erine tänaseks minu jaoks bussisõidust Tallinn-Tartu vahel

Minu nimi on Maire ja olen tänaseks välismaal elanud natuke üle 6 aasta – nende aastate jooksul olen ōppinud/töötanud Taanis, Ungaris, Malaisias ja Ameerikas. Tagasi vaadates on need kuus aastat kindlasti olnud minu elu üks parimaid aegu ja kōik tänu otsusele ALUSTADA ŌPINGUID VÄLISMAA ÜLIKOOLIS.

Pilt nr 1

Ma mäletan kui gümnaasiumi alguses uurisin lähemalt erinevaid edasiõppimise võimalusi Eestis alates inseneeri aladest kuni ajakirjanduseni. Mul oli mitmeid erinevaid võimalusi, mis tundusid huvitavad, kuid miski ei tundunud täpselt õige valikuna.

Ühel ilusal päeval, kui olin Tallinna lennujaamas valmis Hispaaniasse puhkusele lendama, kohtasin juhuslikult ühte vana tuttavat, kes ütles, et tema lendab poole tunni pärast Taani ja alustab seal bakalauruse õpinguid ärijuhtimises. Ta lisas, et pole seal küll kunagi käinud ja tegelikult on ta närvis ning elevil samaaegselt, aga küll kõik sujub. Küsimuse peale, kas kandideerimis protsess ja keeletestid olid väga keerulised, vastas ta, et tegelikult läks kõik väga lihtsalt, sest ta leidis agentuuri nimega Dream Foundation, kes teda kõige eelnevaga aitas.

Areng algab sealt, kus mugavustsoon lõpeb..

 Välismaal õppimine ning võimalus uues kultuuriruumis ennast proovile panna tundus ühtaegu hirmutav aga samas ka täpselt see miski, millest alati unistanud olin. Lumepall läks kiirelt veeremakohe kui olin puhkuselt tagasi saabunud, otsustasin Dream Foundationiga ühendust võtta ja uurida, mis erinevaid õppesuundi ja sihtkohti nad pakuvad ning millise eelarvega tuleks arvestada.

Minu jaoks tundus kõige huvitavam turundusega seonduv, sest toona veel Eestis laialdaselt turundust bakalauruse tasemel ei õpetatud, kuid tööturu nõudlus oli suur. Sihtkohtades kõnetasid mind kõige rohkem just Taani, Holland ja Inglismaa. Lõpuks jäi just Taani silma tasuta ja praktilise hariduse, kõrge elukvaliteedi, kohustusliku praktika ja suure hulga rahvusvaheliste firmade poolest, kus oleks võimalik töökogemust omandada.

Enne kui arugi sain olid kohvrid pakitud ning septembris alustasin oma esimest ülikooliaastat Taanis. Algus oli põnev ja iga päev koolis kujunes seikluseks, sest meie kursus koosnes väga paljudest eri kultuuriga üliōpilastest Euroopast kuni Aasiani välja. Muidugi oli alguses ka raske, sest isegi kui Taani tundub esmapilgul väga Eesti sarnane, siis erinevusi on tegelikult palju, ning samuti andis tunda ka keelebarjäär. Aga ma olen alati arvanud, et kõik mis ei tapa, teeb tugevamaks ning kõik need parimad asjad just algavadki sealt, kus pole mugav ja hea. Lõppude lopuks elasin ma just seda elu millest alati unistanud olin.

Taani haridussüsteem on suhteliselt erinev kui see millega oleme harjunud Eestis – enamus loenguid pole monoloogid vaid toimub pigem arutelu õppejõu ja tundengite vahel. Lisaks sellele tehakse palju grupitöid, et õpitut paremini kinnistada ja läbi töötada. Õppekava võib tihti olla mahult väiksem kui Eestis, sest õpitakse vaid erialaga tihedalt seotud aineid, mitte niivõrd baasaineid ning töötatakse erinevad teooriad süvitsi läbi. Samas tänu sellele oli minu jaoks Taanis kõrghariduse omandamine lihtne, sest ma tõesti olin motiveeritud endast kõik andma, et eriala võimalikult hästi omandada.

Taani_1

Teine hea asi Taani kõrghariduse juures on praktika võimalus või nõue (oleneb ülikoolist) – hea võimalus varakult kogemusi omandada ja oma CV atraktiivsemaks muuta. Lisaks saad sa alati oma praktika mõnes teises välisriigis teha, sealhulgas Eestis, kui suur koduigatsus peale tuleb. Mina sooritasin oma esimene praktika Ungaris, kus ma töötasin pool aastat rahvusvahelise tööportaali jaoks. Praktika vältel reisin 8sse erinevasse riiki ning tutvusin väga paljude inimestega, kellest nii mõnigi on endiselt mu lähimate sõprade hulgas ja trehvame tihtipeale erinevates maailma nurkades.

Lisaks praktikale Ungaris veetsin ühe suve Ameerikas raamatuid müües, sest ühel hetkel muutus Taani elu mugavaks ja tahtsin ennast uuesti proovile panna. Need paar kuud olid kindlasti küllaltki keerulised, aga panid nii müügi kui enese motiveerimise oskused proovile ning see kogemus on mind edasises elus väga palju edasi aidanud. Viimaks, bakalauruse viimasel semestril veetsin lühikese vahetusemestri Malaisias, kus mul avanes võimalus ōppida meie partnerülikoolis ja külastada erinevaid Taani ettevõttete Malasia filiaale.

Pilt nr 6 (2)

Tänaseks elan Taanis ja peale magistri lõpetamist Copenhagen Business Schoolis sain oma unistuste töö L’Oréal’is, kus ma olen vastustav erinevate digilahenduste Skandinaavia turule toomises. Oma igapäevatöös suhtlen kolleegidega üle maailma ja reisin regulaarselt ringi. Lennukiga uude riiki reisimine ei erine tänaseks minu jaoks bussisõidust Tallinna Tartu vahel, ning erinev keel ning kultuur on nüüdeks pigem huvitav väljakutse kui takistus.

Mis kõige toredam ja südamelahedasem, nende aastatega laias maailmas olen end ümbritsenud sõprade ja tuttavatega igas maailma jaos ning kindlasti on minu silmaring tunduvalt avaram kui siis kui kodumaalt lahkusin. Ma leian, et ennast erialaselt arendada saab igal pool ja sellest ei pea tingimata Eestist lahkuma, aga välismaa kogemus on midagi, mis kasvatab sind inimesena ja õpetab nägema elu teises valguses.Eelkõige õpetab see sind mõistma, et see millist elu sa elad on ainuüksi sinu enda teha – ning Eesti on tegelikult üks armas väike riik olgugi, et on palju asju, mis tahaksime, et oleks veel paremini.

Kokkuvõttes on need kuus aastat andnud mulle julgus oma unistuste nimel edasi liikuda ning teadmise, et tulgu, mis tuleb, ma saan igal pool hakkama kas kodumaal või mujal. Lisaks sellele on mul olemas kõik see, millest kuus aastat tagasi Tallinna lennujaamas tuttavat kohates unistasin – rahvusvaheline karjäär, võimalus tihti reisida, oma kodu, ladus võõrkeele oskus ja palju rahvusvahelisi sõpru. Kõike seda olen saavutanud tänu julgusele oma mugavustoonist välja astuda. Muidugi poleks ma kõike seda kogenud ilma Dream Foundationi abita ning otsuseta ennast välismaal õppides proovile panna.

Kogu protsess on tegelikult ju super lihtne ja kui sain mina, saad sina ka! Tee oma unistused teoks ja mine avasta, mis laial maailmal sulle pakkuda on!

 

Leave a Reply