Kristiina: Minu kogemus NHL Stendeni rakenduslikus kõrgkoolis

Minu nimi on Kristiina Sau ja ma õpin hetkel NHL Stendeni rakenduslikus kõrgkoolis Hollandis (NHL Stenden University of Applied Sciences). Ma lõpetasin Paide Gümnaasiumi aastal 2014 ja siis läksin edasi õppima rätsep stilistiks Tallinna Tööstusharidskeskus. See haridus meeldis mulle kuna see sobis minu loova olemusega, aga minus oli veel palju teisi külgi mida ma ei olnud arendanud. Seoses sellega läksin Tallinnas välismaal õppimise üritusele, kus osalesid ülikoolid üle maailma. Kõige rohkem äratas minu Hollandis olev Hague rakenduslik hotelli kõrgkool. Kuna mulle on alati meeldinud keelte õppimine, reisimine ja teiste kultuuride tundma õppimine tundus hotellindus minu jaoks ideaalne. Komistuskiviks just selle kooli valimisel sai nende keerukas sisseastumisprotsess, nii et hakkasin uurima teisi ülikoole mis oleksid rohkem välisõpilase sõbralikud. Pärast mõningate Hollandi sõpradega konsulteerimist sain teada, et NHL Stendeni rakenduslik kõrgkool, tol ajal tuntud kui Stenden, pakub samuti väga hea reputatsiooniga hotellinduse haridust.

Ma kandideerisin juuni keskpaigas ja mind võeti vastu kuu hiljem. Sel hetkel elasin juba Hollandis koos oma hollandlasest poisssõbraga ja tema perega. Mu poiss oli juba kuus kuud varem alustanud kodu otsingutega aga eduta. Ta õpib Groningenis mis on umbes 40 minuti rongisõidu kaugusel Leeuwardenist, kus pakuti minu eriala. Groningenis oli elukoha leidmine väga keerukas ja kallis ning selleks, et Leeuwardenisse sõita, oleks ma pidanud iga kuu töötama vähemalt 52 tundi, et saada tasuta ühistranspordi kaart. Nendel põhjustel otsustasime otsida elupaika Leeuwardenis läbi agentuuri nimega Rots vast Groep. Läbi agentuuri läks asi juba kiiremini ja me kolisime Augustis oma üürikorterisse.

Kuu möödus kiiresti ja Augusti lõpus algas üksteise tundma õppimise nädal ehk Study Start Week. Selle nädala jooksul sain tuttavaks teiste õpilastega kes said minu klassikaaslasteks järgnevaks kaheks ja pooleks kuuks. Nädal oli täidetud spordipäevaga, linna tundma õppimisega, üksteisega tuttavaks saamisega ja ööelu nautimisega. Alates järgmisest nädalast algasid juba tunnid, mis NHL Stendenis on kolme erinevat sorti. Meil olid loengud, interaktiivsed klassid ning problem based learning (PBL), mida enam vähem saab tõlkida kui õppimine juhtumite lahendamise abil. PBL tähendas, et meile anti erinevad juhtumid, mis firmades võivad esineda ning selle baasil pidime välja mõtlema põhiküsimuse ja sellele järgnevad küsimused, et leida lahendus. Vastuseid leidsime läbi interneti ja raamatute, millest kõige olulisem oli  500 lehekülje pikkune. Selline õppimisviis aitas mul tundma õppida erinevad materjale, mis muidu oleks tundunud liiga mahukad. Seoses sellega olin ma väga üllatunud kui palju meil on vaba aega. Eestis õppides alustasime kella kaheksast hommikul ja lõpetasime heal päeval kell 15, rääkimata vaba aja tegevustest ja kodutööst. Hollandis oli mul iga päev umbes 4 tundi loenguid ning ülejäänud aeg oli mõeldud õppimisele ja enese arendamisele. See võis tähendada mida iganes keegi valis.

Alguses oli mõte kooli ajal töötamise kohta suhteliselt hirmutav, sest kartsin, et siis ei oleks mul piisavalt aega õpingutele keskenduda, aga siis sain aru, et see on vägagi võimalik ja paljud, kes soovisid olla rohkem iseseisvad nii ka tegid. Mina otsustasin vaba ajaga õppida rohkem hollandi keelt kasutades Duolingo appi ja üritades rääkida oma naabritega. Lisaks tegelesin riiete ümber töötlemisega ja kandideerisin oma kooli esindajaks. Sellega teenisin mõningase osa rahast, mis mul hollandis õppimisega seoses vaja läks, kuid enimjaolt oli see töö iseenda arendamiseks ja uute tutvuste loomiseks. Töökogemusi omandasin veel ka Stendeni oma hotellis, restoranis ja muudes osakondades. Ma läksin NHL Stendenisse ilma töökogemuseta hotellinduse vallas ning see aitas mul saata realistliku ettekujutuse erinevatest osakondadest, mis leiduvad hotellis ja ülikoolis. Nagu paljudes rakenduslikes ülikoolides Hollandis, kestab ka minu õpe neli aastat ning viimane aasta on mõeldud praktika omandamisele. Tänu Stendeni hotellis töötamisele leidsin, et mulle võiks hästi sobida vastuvõturuumis (Front Office) töötamine mändežerina. Alustasin ilma mingi ideeta, et mida soovin õppida ning esimese aasta lõpuks omasin juba head ettekujutust erinevate karjäärivõimaluste suhtes.

Nüüd olen kolmanda aasta õpilane International Hospitality Management erialal ja kogenud NHL Stendeni esindaja. Olen selle aja jooksul käinud kaks korda Eestis oma kooli esindamas ning osalen NHL Stendenis aktiivselt avatud uste päevadel, individuaalsetel visiitidel ja webinaridel. Lisaks olen võimeline suhtlema hollandi keeles oma naabrite, sõprade perekondadega ja igapäevases elus. Selle kooliaasta alguses veetsin kaks ja pool kuud Hiinas õppides ja otsin nüüd praktikakohta. Tänu tutvustule Hiinas on võimalik, et lähen sinna ka kümneks kuuks praktikale. Kahe ja poole aasta jooksul olen teinud suuri edusamme enda arengus ja teiste kultuuride tunnetamises. Hiljuti rääkisin oma hea sõbrannaga Eestist ja arutasime, mis on eestlastele omane ja mis hollandlastele. Olen rohkem teadlik oma harjumustest eestlasena ja näiteks hiinlastega suheldes saan aru põhjustest, miks neil on meist erinevad harjumused ja tööviisid. Mul on sõpru üle maailma alates Hollandist ja lõpetades Hiinaga.

Hiljuti küsiti mult, et kas soovitaksin seda haridust ka teistele – ning vastan valju jaatusega. Mul pole võimalik kirjeldada kõiki põhjuseid, miks tasub välismaale õppima minna aga inimesed näevad seda juba minu käitumisest, erinevate keelte oskusest ning teadmistest erinevate kultuuride suhtes. Mul on hea meel, et valisin NHL Stendeni rakendusliku kõrgkooli, sest see on mulle andnud võimaluse saada täiskasvanuks multikultuurses keskkonnas. Mu sünnipäev on lähenemas ja noore tüdrukuna Paides ei oleks ma kunagi ette kujutanud, et minu sünnipäevale tulevad inimesed Hollandist, Bulgaariast, Hiinast, Ukrainast ja Rumeeniast. Ootan elevusega, mida tulevik toob, et saada oma eriala professionaaliks ning arenda inimesena.

PS! Loe ka minu õpingutest Hiinas

Leave a Reply